Poradnik

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa krótki poradnik pogrzebowy. Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek okaże się pomocnych w przypadku śmierci ukochanej osoby. Pracownicy naszego zakładu pogrzebowego Gabriel w Zawierciu służą swoim wsparciem i doświadczeniem.

Co zrobić, kiedy śmierć nastąpiła w domu?

Zgon może stwierdzić wyłącznie lekarz, dlatego gdy do śmierci doszło w domu, należy wezwać lekarza rodzinnego lub Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną w Zawierciu. Z wystawioną kartą zgonu rodzina może wezwać zakład pogrzebowy, który przetransportuje ciało do chłodni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przewiezienie ciała przez firmę nie jest równoznaczne z organizacją pogrzebu. Następnie rodzina zobowiązana jest do wyrobienia aktu zgonu w USC. Jeśli z jakichś przyczyn osoba organizująca pogrzeb nie może samodzielnie udać się do urzędu, pracownik zakładu pogrzebowego Gabriel może w imieniu klienta przejąć to zadanie. Z aktem zgonu można już rozpocząć przygotowania do pogrzebu.

 

Co zrobić, kiedy śmierć nastąpiła w szpitalu/hospicjum?

Jeśli do zgonu doszło w szpitalu lub hospicjum, kartę zgonu wystawia lekarz dyżurujący. Następnie rodzina może wezwać zakład pogrzebowy Gabriel, który przetransportuje ciało do chłodni i przejmie na siebie wszystkie obowiązki organizacyjne.

 

Śmierć w tragicznych okolicznościach

Jeśli do śmierci nie doszło z przyczyn naturalnych – rodzina lub świadkowie zdarzenia muszą powiadomić policję. Następnie policja informuje o śmierci Prokuraturę, a ciało zmarłego zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej. W powiecie zawierciańskim pracownicy zakładu pogrzebowego Gabriel przewożą ciało do Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W szpitalu, zazwyczaj po przeprowadzeniu sekcji zwłok, ustala się przyczynę śmierci. Jeśli rodzina chce odebrać ciało, musi uzyskać zgodę Prokuratora. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody, nasz zakład pogrzebowy Gabriel, rozpocznie przygotowanie ceremonii ostatniego pożegnania.

 

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby rozpocząć przygotowania do pogrzebu?

Decydując się na usługi pogrzebowe zakładu pogrzebowego Gabriel w Zawierciu należy mieć ze sobą niezbędne dokumenty:

  • kartę zgonu – jeśli wyrażają Państwo chęć, aby to pracownik zakładu udał się do USC celem wyrobienia aktu zgonu
  • akt zgonu – w przypadku kiedy samodzielnie państwo udali się do USC,
  • dowód osobisty osoby zmarłej
  • dowód osobisty osoby organizującej pogrzeb
  • legitymację emeryta/rencisty lub ostatni odcinek emerytury/renty
  • zaświadczenie o zatrudnieniu – w przypadku osób czynnie zatrudnionych.
error: Content is protected !!